MSC Cruises

W połowie października największy włoski armator wycieczkowy MSC Cruises i włoski gigant stoczniowy podpisały protokół ustaleń (memorandum of agreement – MOA) w sprawie budowy czterech superluksusowych statków wycieczkowych o tonażu 64 tys. GT.

Wartość podpisanego porozumienia wynosi ponad dwa miliardy euro (2,3 miliarda dolarów). Według komunikatów armatora i koncernu stoczniowego, nowe jednostki zostaną zbudowane w oparciu o innowacyjny projekt. Jednostki będą miały 500 luksusowych kabin dla pasażerów. Do ich dyspozycji na pokładach statków znajdzie się wiele atrakcji. Statki mają wykorzystywać najnowsze technologie sprzyjające środowisku.

Pierwszy statek zostanie dostarczony armatorowi wiosną 2023 roku, zaś kolejne trzy wejdą do regularnej eksploatacji do 2026 roku. Podpisanie porozumienia oznacza, że w sumie Fincantieri zbuduje osiem statków wycieczkowych dla armatora MSC Cruises. Dzięki temu zamówieniu obecnie w portfelu zamówień włoskiego holdingu stoczniowym znajdują się kontrakty na budowę w sumie 53 statków wycieczkowych, co daje grupie Fincantieri pozycję niekwestionowanego lidera w tej branży.

Z kolei dla MSC Cruises ulokowanie kolejnego zamówienia na budowę superluksusowych statków stanowi cześć wieloletniego planu rozbudowy i wymiany floty. Jest on warty 13,6 mld euro i dzięki jego realizacji armator będzie dysponował 17 nowoczesnymi statkami wycieczkowymi. Trzy pierwsze jednostki, które zostały zamówione w ramach tego planu – chodzi o MSC Meraviglia, MSC Seaside oraz MSC Seaview – dołączyły do floty MSC Cruises w ubiegłym roku. Oznacza to, że do 2027 roku armator pozyska jeszcze 14 nowych statków.

© redakcja oStatkach.pl